Jak vybrat kvalitní dětskou postel

Nároky na dětskou postel jsou vysoké – aby vyhovovala rostoucím dětským zádům, všem normám, splynula s pokojíčkem a hlavně, aby se v ní dítěti líbilo a přinesla mu skutečně posilující spánek.

Prvním hlediskem je materiál. Na trhu jsou dřevěné, dřevotřískové, kovové nebo čalouněné dětské postele. Každý materiál má své výhody i nevýhody. Například z hlediska odolnosti a vhodnosti pro alergiky bodují kovové, případně o něco levnější dřevěné postele. Avšak i lůžka z dřevotřísky či lamina splňují normy zdravotní nezávadnosti.

Ať už zvolíte postel z jakéhokoli materiálu, musí být pro dítě především bezpečná, se zaoblenými hranami, hladkým povrchem a čelem. Malým dětem se k postelím často přidávají bezpečnostní bočnice nebo čalouněné panely na zeď.

Ideální šířka je i u dětské postele 90 cm a také délka by měla být dostatečná, protože jak známo, děti rostou „jako z vody“. Postel má dítě přesahovat alespoň o 30 cm. Nejlepší je pořídit i malému dítěti rovnou postel dlouhou okolo 200 cm a zpočátku ji třeba částečně zastlat polštáři, aby se v ní necítilo „ztracené“. A co výška? Některé postele obsahují přidané nožičky, které z její „dětské“ výšky 25 cm rázem udělají postel vysokou 45 cm, vyhovující školákovi i studentovi.  Budete-li na tyto vychytávky myslet dopředu, ušetříte mnoho peněz.

Nezapomeňte na pevný rošt a ortopedickou matraci

Dobrá postel je však nepoužitelná bez pevného roštu a ortopedické matrace určené pro zdravý vývoj dítěte, bez růstových deformací, skoliózy a podobně. Je-li vaše dítě alergik, hledejte navíc antialergické dětské matrace. Tipem může být matrace Baby Natural. Je vzdušná, prodyšná, zhotovená z bio pěny s vysokým obsahem přírodních olejů a mořské trávy. Neobsahuje pyly a alergeny, zamezuje usazování plísní a roztočů. Ale i levnější dětská matrace Marcelka Natur má díky přírodním materiálům požadované zdravotní účinky. Potíže s dětskými nehodami snadno vyřeší snímatelný potah dětské matrace, který vyperete na 60 stupňů i z jedné poloviny. V e-shopu českého výrobce tvoří součást matrace a za příplatek lze vybírat z více variant.

Praktickou pomůckou je rovněž šuplík pod dětskou postel, který řeší věčnou otázku „Kam s nimi?“ (rozumějte s hračkami, knížkami, převleky, papíry, pastelkami…). Díky šikovnému úložnému prostoru budete mít v dětském pokoji uklizeno nato tata.