Když dítě spí na zemi…

Podle celosvětově uznávané Montessori pedagogiky má mít dítě matraci výhradně na zemi, případně velmi nízkou postel. To proto, aby se mohlo svobodně pohybovat, vstát a lehnout si, kdykoli chce. Dětské spaní na zemi zároveň snímá z rodičů mnoho starostí o jeho bezpečnost.

Potvrzuje to paní Ester: „Řídíme se doporučeními Montessori pedagogiky. Dceři jsme udělali spaní na zemi hned od narození a my jsme se k ní přidali. Dítě je takto svobodnější a neohrožují ho pády.“

Takové „rodinné ležení“ na zemi můžete zajistit i ve vaší domácnosti. Matrace však vyberte zodpovědně. Podle ortopedů a fyzioterapeutů se jako nejlepší pro jakýkoli věk jeví středně tuhé matrace. Portál The Lancet publikoval studii, během níž 313 lidí čtvrt roku zkoušelo středně tuhé a tuhé matrace (půl na půl). Ve výsledku si na bolesti zad mnohem méně stěžovali uživatelé středně tuhých matrací. Dítě zase potřebuje tužší matraci pro zdravý vývoj pohybového aparátu a také proto, že spánkem stráví více času než dospělý. 

Tipy na matrace vhodné i na podlahu

Komfortní zdravotní matrace doporučená ortopedem pro jakýkoli podklad, po otočení měkčí, nebo naopak tužší, se nazývá Adria. Na jedné straně má 5zónovou viscoelastickou pěnu reagující na teplotu a tlak těla, pod ní 100% přírodní kokosové vlákno pro optimální tuhost a odvětrání. Uprostřed matrace je deska z tepelně modifikované PUR pěny, která po ulehnutí zabraňuje takzvanému „lavorovému efektu“. Druhou, tužší stranu matrace tvoří PUR pěna s 5 anatomickými zónami. Žádané v ČR vyrobené ortopedické matrace jsou také Horse Active s koňskými žíněmi a Memory Comfort. Všechny mají volitelné stupně tuhosti 4 a 5 z rozsahu 1 až 7 (od nejměkčí po nejtvrdší).

Společnost MPO-matrace vám zajistí i atypické tvary matrací, chcete-li například dětem pro spaní vybudovat na podlaze indiánské týpí nebo zámek pro princeznu. Možný je také kruh, srdce, osmihran… cokoli se vám líbí nebo to vyplývá z návrhu designéra. Připlatíte jen za materiál spotřebovaný navíc. 

Na závěr zdravotní doporučení: pokládáte-li matrace přímo na zem, oddělte je od ní pro lepší odvětrávání a hygienu lůžka alespoň jednoduchým roštem.