Na co se nejčastěji ptáte při výběru dětské matrace

Dětské matrace patří mezi nejvíce diskutované na internetu, jejich výběru věnujte mimořádnou pozornost, protože děti na matracích nejen spí, ale také rostou a vyvíjejí se. 

Nejčastější dotazy směřují na výběr matrace podle věku. Rozlišujeme pak matrace pro:

  • nejmenší děti – sendvičové, z PUR pěny, nebo nejkvalitnější z BIO pěny s obsahem přírodních olejů a mořské trávy. Tyto jsou bez alergenů a skvělé pro děti alergiky, ekzematiky.
  • pro školáky – díváme se na tvrdost matrace, měla by být spíše tvrdší, protože musí dítěti pevně podepřít páteř a při spánku stabilizovat jeho rostoucí tělo. Pro menší děti jsou ještě zbytečné anatomické zóny matrace, protože při spánku často mění polohu a rychle rostou
  • pro teenagery – díváme se již po materiálu a matracích pro dospělé, tělo je ovšem stáje ve vývinu, takže vybírejme ortopedické, nebo zdravotní matrace s ohledem na konkrétní požadavky vašich dospívajících

Materiály pro dětské matrace

Nejen maminky na diskusních fórech řeší materiály, ze kterých jsou matrace vyráběné. Jelikož děti obvykle spávají déle než dospělí, doporučujeme matrace z přírodních materiálů, které omezují alergie, problémy s pokožkou apod. Tipem pro kvalitní matrace jsou pak ty obsahující certifikovanou pěnu Bio green, kokosová vlákna, koňské žíně, latex či mořskou trávu.
Potah by měl být hypoalergenní vyráběný bez chemických přísad. Na trhu je těchto materiálů dostatek i české výroby.

Zajímá vás tloušťka matrace

Tloušťka nebo také výška matrace je důležitá jako její materiál, délka, tuhost a nosnost. Vyšší matrace jsou pohodlnější, ale to ocení až starší generace, nebo uživatelé s vyšší váhou. Obvyklá výška matrace je okolo 15 cm, ale jsou i vyšší až přes 20 cm. Malým dětem se většinou pořizují matrace s tloušťkou okolo 10 cm (vzhledem k jejich nízké váze). Není pravidlem, že vyšší matrace je kvalitnější.

A jak ještě podpořit zdravý dětský spánek? Děti milují rituály a před spaním potřebují zklidnit. Dopřejte jim teplou koupel, zatáhněte závěsy, zazpívejte ukolébavku, přečtěte pohádku. Dokážete-li tento stereotyp dodržovat důsledně, uvidíte, že budou spát jako dudci.