Tipy pro zdravější dětský spánek

Zdravé spaní dětí žádá jak správnou výbavu dětské ložnice, tak nekompromisně nastavený spánkový režim. A hlavně hodně lásky, aby se dítě v rodině neustále cítilo milované a ochraňované.

Za prvé: dobrá postýlka, matrace a další vybavení

Dětská postýlka a pak i větší postel musí především splňovat bezpečnostní normy a obsahovat podrobný návod v českém jazyce. Jako materiál se dlouhodobě osvědčilo masivní dřevo. V online testování boduje například borovicová postýlka pro děti Klups PAULA. Ještě důležitější než postel je ovšem matrace. V žádném případě děti neodbývejte zděděnými kusy!

Dnešní jednoduché matrace, které úplně stačí, už nestojí moc. Pro děti vybírejte středně tvrdé modely bez anatomických zón, z jakostní PUR pěny (nikoli z paměťové pěny). Oblibě se těší i dětské matrace s kokosovou deskou, která všestranně vylepšuje jejich vlastnosti. Pro miminko zvolte třeba českou dětskou matraci Baby Natural, která je zhotovená z přírodních materiálů, vzdušná, spolehlivě odvádí vlhkost a zamezuje usazování plísní a roztočů. Hlavně však poskytuje dokonalou oporu rostoucí dětské páteři.

Důležitý je také potah matrace, respektive jeho možnost vyprání alespoň na 60 stupňů. Moderní potahy se dají zipem rozdělit na poloviny, takže stačí vyprat postiženou část. Rovněž dětské lůžkoviny jsou lepší prací, přičemž polštářek do jednoho roku věku dítě nepotřebuje.

Za druhé: spánkový režim + relaxační atmosféra

Pro křehkou dětskou nervovou soustavu jsou nezbytné rituály. Děti ve svém režimu potřebují, vyžadují a nakonec i oceňují stereotypy. Večer je to celkové zklidnění a pravidelně se opakující činnosti, které jim dají jasný povel ke spánku. Vše může začít povečeřením v 18 hodin, pokračovat koupáním, čtením pohádky a končit usnutím. Uvidíte, že večerní relaxační atmosféru si zamiluje celá rodina. Je dobré, když v tu dobu rodiče i vypnou mobily, o televizi nemluvě. Nic proti rozumnému používání TV, tabletu a počítače, ale jistě netoužíte vychovat televizního, tabletového nebo počítačového maniaka…