Jak dlouho by měly spát děti?

Rodičům se často zdá, že jejich děti spí méně, než by měly. Opačný problém má málokdo. Jak dlouho by tedy měly spát děti? Samozřejmě se to odlišuje podle věku. Jiný čas potřebují miminka, předškoláci, školáci prvního a druhého stupně či téměř dospělí.

Je ovšem důležité respektovat individualitu dítěte. Jedno může být velký spáč a další si dává velký pozor, aby mu během dne neuniklo žádné dění. Málo spavým dětem většinou nic nechybí a dobře prospívají. To spíše jejich rodičům vadí, že nemají přes den chvilku klidu.

Doporučená délka spánku podle věku dítěte

Server Babyplan.maminkam.cz zveřejnil časový plán dětského spánku dle Americké pediatrické akademie (AAP). Její zástupci uvedli, že pokud dítě spí méně, může to neblaze ovlivňovat jeho chování i zdraví. Nevyspané děti mají zvýšené riziko úrazů, hypertenze, obezity a deprese, která hrozí především teenagerům. Tedy, dle AAP mají spát:

  • kojenci 4 až 12 měsíců: 12 až 16 hodin denně,
  • děti 12 až 24 měsíců: 11 až 14 hodin denně,
  • děti 3 až 5 let: 10 až 13 hodin denně,
  • děti 6 až 12 let: 9 až 12 hodin denně,
  • mladiství 13 až 18 let: 8 až 10 hodin denně.

Dobrému dětskému spánku pomáhá, když rodiče vypnou všechna elektronická zařízení a televizi alespoň půl hodiny před spaním a také dodržují večerní rituály. Američané k tomu mají pěkné rčení Brush, Book, Bed – v překladu Zuby, knížka, postel.

Další americké výzkumy, které v listopadu 2018 zveřejnil web Eurozprávy.cz, upozornily na zdravotní prospěšnost pozdějšího přechodu dítěte z postýlky do postele. Zůstanou-li malé děti ve svých postýlkách až do věku tří let, údajně si vytvoří lepší spánkové vzorce. A v malém prostoru se také cítí bezpečněji. Vedoucí studie Ariel Williamson z pensylvánské dětské nemocnice uzavřela: „Výzkum v posledních letech ukázal, jak důležitý je zdravý spánek po celou dobu lidského života, ale především v dětství.“